Murzasichle położone jest na wysokości od 820 do 950 m n.p.m., w południowej części Skalnego Podhala, pomiędzy Zakopanem a Bukowiną Tatrzańską, między szosami prowadzącymi z Poronina do Bukowiny Tatrzańskiej i z Zakopanego do Morskiego Oka. Rozciągają się stąd wspaniałe widoki na panoramę Tatr od Murania aż po Czerwone Wierchy. Do XVI w. na tych terenach rosły lasy, a na polanach wypasane były owce. Podanie głosi, że 400 lat temu znalazł tu schronienie niejaki Łukasz Sądelski, uciekający przed ściagającym go prawem pańszczyźnianym. Był on niebywałej siły (sichla – siła) i stąd nazwa tej osady, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1630 r. Swych synów nazywał Łukaszczykami – nazwisko to jest obecnie bardzo popularne w tych okolicach. Już od lat do Murzasichle zjeżdżało na wypoczynek wielu gości, dzisiaj na ich przyjęcie jest przygotowane około 2000 miejsc noclegowych oraz sukcesywnie rozbudowane i unowocześnione infrastruktura sportowo-rekreacyjna.

Wyciągi narciarskie
W Murzasichlu znajduje się 6 wyciągów orczykowych. Kompleks Narciarski Murzasichle oferuje 3 wyciągi o różnicy wzniesień ok. 38 m. i długości trasy 300-350 m. Pozostałe 3 stoki mają różnicę wzniesień ok. 35-48 m. i długość 240-300 m.

Kultura i sztuka
Najciekawszym zabytkiem w Murzasichlu jest Kościół pod wezwaniem Najświętjszej Marii Panny w regionalnym stylu, wybudowany blisko 50 lat temu przez mieszkańców wsi. W trakcie Świąt Bożego Narodzenia wystawiane są tam jasełka, a rolę aktorów pełnią Murzasichlanie. W okresie wakacji i świąt odprawiane są także msze z muzyką i śpiewem góralskim.

Komunikacja
Przez Murzasichle kursują autobusy linii prywatnych Szwagropol oraz Trans-Frej, a także liczne autobusy PKS.